Du är här: Föreningen / Nyheter

Varbergs BoIS på Söderstation

Publicerat den
12 maj 2012
av
Jonathan Georgy

5/12/14 - Årskort 2015

Första fasen av årskortsförsäljning pågår. Erbjudande har gått ut via brev eller mejl till de som har varit innehavare av årskort 2014....

Läs mer

Första fasen av årskortsförsäljning pågår. Erbjudande har gått ut via brev eller mejl till de som har varit innehavare av årskort 2014. Har du ännu inte förnyat ditt årskort så har du fortfarande chansen att göra detta. Vi förlänger tiden för att förnya årskortet t o m måndag 8 december. Kontakta Marita Andersson, mobil 073-020 33 55 eller skicka ett mejl till marita@boisfc.nu

30/11/14 - Mer framgångar....

BoIS P00 har i helgen vunnit Bendt Bil Cup. I semifinalen besegrades Astrio svart med 2-1 och i finalen besegrades Ljungby med 2-0...

Läs mer

BoIS P00 har i helgen vunnit Bendt Bil Cup. I semifinalen besegrades Astrio svart med 2-1 och i finalen besegrades Ljungby med 2-0 följande spelare deltog: Isaac Svensson, Valtrim Shala, Marcus Levin, Jon Kastrioti, Gramos Selmani, Alban Bainca, Eliott Björn, Hugo Kaspersson, Wille Kristensson, Ossian Krefors, Albert Aliu, Sebastian Läräng, Sander Lundman, Edmond Zeneli.

Stort grattis till en mycket fin insats!

30/11/14 - Ett framgångsrikt BoIS-lag!

Varbergs BoIS P02 har haft ett fantastiskt år med fantastisk utveckling i hela denna underbara trupp. Det är med stor stolthet vi nu...

Läs mer

Varbergs BoIS P02 har haft ett fantastiskt år med fantastisk utveckling i hela denna underbara trupp. Det är med stor stolthet vi nu summerar året som gått:

  • 2:a & 4:a i Påskcupen
  • 1:a B-slutspel SNFF Cup
  • 1:a & 3:a Varbergs Sommarcup
  • 1:a & 3:a Borås Arena Cup
  • 3:a Västsvenska P02 Mästerskapen
  • 2:a Crawford Cup
  • 1:a P12 Klass 3 Norra
  • 2:a P12 Klass 1 Halland
  • Seger i Bendt Bil Cup.

I Laget spelar: David Björcke, Stratos Perakis, Dion Kastrioti, Erion Sadiku, Vigan Berisha, Ismet Zabit, Drenik Mulji, Ludvig Langsjö, Diellon Miftari, David Rosell, Diego Avalos, Alfred Nordgren, Ishak Aghajan, Deotrin Mulji, Benet Tahiri, Leart Berisha, Elias Magnusson, Victor Roos, Sebastian Wold, Felix Noråker, Fabian Johnson, Liam Pettersson, Erik Carlsson, Viggo Lejeviken, Love Björklund. (På bilden saknas: Daniel Sandberg, Ahmed Allami, Mohammed Al Ogali, Johan Charlesson)  

”Ett grönt år, ett skönt år”

/Jonas Lejeviken

10/11/14 - Tränare sökes till Varbergs BoIS dam och ungdomssatsning!

Varbergs Bois ungdomssektion växer med många nya ungdomar på både flick- och pojksidan som alla  vill börja spela fotboll i vår förening,...

Läs mer

Varbergs Bois ungdomssektion växer med många nya ungdomar på både flick- och pojksidan som alla  vill börja spela fotboll i vår förening, vilket vi är väldigt  glada och stolta över.  För att ta hand om alla våra ungdomar på bästa sätt söker vi nu ett antal huvudtränare  samt assisterande tränare till våra tjejer och killar för att utveckla och stötta dem att gå från ”lovande till bäst”. Det slutgiltiga målet är att få in talanger i våra äldre ungdomslag och att få spela A-lagsfotboll i Bois för damer och herrar. 

Vill du vara med på resan?

Vi söker kvinnliga och manliga tränare  som brinner för fotbollen och  vill utveckla våra ungdomar och få dem att växa. Vi i ungdomssektionen siktar på att Bois ungdomsledare skall vara bästa utbildade i Halland och vi hjälper dig med detta så att du kan utvecklas vidare. Visst arvode samt reseersättning erbjuds.

Låter det spännande? Vi ser gärna att du kan börja med träna med laget snarast eller i början på 2015.

Skicka några korta rader om dig själv om din bakgrund till info@boisfc.nu där din ansökan behandlas konfidentiellt eller ring någon i ungdomsstyrelsen för mer information. Camilla Hamnemo (0723 32 75 06), Jonas Lejeviken (0739 86 30 32) eller Pelle Larsson (0767 745 395)

Vi ser fram emot att höra ifrån dig!

Bois på Facebook